VeteraniBudapest2014druzstvoW Veterani2014PBZilinaw

Džudisti veteráni už naplno rozbehli jarnú súťažnú sezónu, ktorá má vrchol 29.6.2014 na Majstrovstvách Európy v džude veteránov, ktoré sa budú konať v Prahe. Základ reprezentácie Slovenska tvoria džudisti Žiliny, Martina, Považskej Bystrice a Prievidze. Muži džudisti sú veteránmi po dosiahnutí veku 30 rokov sú rozdelení do ôsmych vekových kategórií M1až M8, ktoré sú odstupňované po piatich rokoch. Najstaršou je veková kategória nad 64 rokov. Každá veková kategória je rozdelená ešte podľa hmotnosti a to do 66 kg, do 73 kg, do 81 kg, do 90 kg, do 100 kg a nad 100 kg. Ženy sú veteránkami od 25 rokov a sú rozdelené do 4 vekových kategórii a to F1 od 25 rokov do 29 rokov, F2 od 30 do 39 rokov, F3 od 40 do 49 rokov a F4 nad 49 rokov a do hmotností 54 kg, do 57 kg, do 63 kg, do 70 kg a nad 70 kg.

Každý rok sa pre veteránov organizujú Medzinárodné majstrovstvá jednotlivých krajín a vrcholom sú Majstrovstvá sveta a Majstrovstvá Európy, účasť na ktorých si pretekári hradia z vlastných prostriedkov. Takmer pre každého z nich je to možnosť stretnúť sa so starými priateľmi.

Medzinárodné majstrovstvá Maďarska Budapešť: účasť 237 džudistov z 18 krajín Európy. Slovenskí reprezentanti získali 4 prvé, 7 druhých, 3 tretie a 3 štvrté miesta. Z nášho regiónu Sever si vybojovali 1.miesto: Róbert Maruna M3-90 (JC ZŤS Martin), Martin Slabý M2-100 a Branislav Balvan M4-90 (obaja Slávia ŽU Žilina), 2.miesto: Ján Uhlár M1+100 (Sokol Prievidza), Vladimír Homola M4-73, Mikuláš Maník M2-81, 4.miesto: Martin Bielak M2-90 (všetci JC ZŤS Martin), Milan Burda M4-90 (Slávia ŽU Žilina).

12.4.2014 sa konali Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v džude veteránov, ktoré už tradične organizuje klub Sparta Považská Bystrica pod vedením Slavomíra Turčányho a Petra Pozníka, ktorý patrí aj k zakladateľom veteránskeho džuda na Slovensku. Majstrovstiev sa zúčastnilo 116 pretekárov zo Slovenska, Poľska, Českej republiky, Rakúska, Slovinska, Maďarska, ktorí vybojovali 159 duelov. Veľmi úspešní boli pretekári Žiliny, ktorí získali jednu zlatú a tri strieborné medaily. Zlatú medailu si vybojoval Milana Burda, striebornú Branislav Balvan, Martin Slabý (všetci Slávia ŽU) a Peter Korbel (Mladosť ŽU). V kategórii M4-90 (do 49 rokov a do 90 kg) zvíťazil Milan Burda nad Michalskim (Poľsko) za 43 sekúnd, Takacsom (SR) a v boji o 1.miesto zvíťazil po tuhom boji nad Branislavom Balvanom za 5 pomocných bodov. V tej istej kategórii zvíťazil Branislav Balvan nad Michalskim (Poľsko) za 47 sekúnd a nad Takácsom (SR) za 59 sekúnd. Martin Slabý v kategórii M2-100 (do 39 rokov a do 100 kg) zvíťazil nad Suchorskim (Poľsko) za 14 sekúnd, Kučerom (ČR) za 1min a 50 sekúnd a prehral s Drahošom (ČR) za 15 sekúnd. Peter Korbel v kategórii M2+100 (do 39 rokov a nad 100 kg) zvíťazil nad Schulerom za 22 sekúnd, Svobodom za 36 sekúnd, v semifinále nad Bajerom za 2 minúty 52 sekúnd a vo finále prehral so Stehnom (všetci ČR) za 1 minútu a 43 sekún. V kategórii M8-81 (nad 64 rokov a do 81 kg) sa predstavil aj bývalý člen prvoligového družstva Slávie VŠD Žilina Jiří Černota, dnes člen Baníka Ostrava. V prvom stretnutí prehral s Hašíkom (ČR) za 43 sekúnd, v druhom vyhral v predĺžení nad Žurekom (Poľsko) a v boji o druhé miesto zvíťazil nad Zemanom (ČR) po dvojnásobnom predĺžení za neuveriteľných 8 minút 50 sekúnd. Klobúk dolu pred výdržou týchto dnes už starých otcov. Z nášho regiónu Sever sa umiestnili na medailových miestach ešte nasledujúci džudisti na 1.mieste: Mikuláš Maník M2-81, Martin Bielak M2-90, Róbert Maruna M3-90 (všetci JC ZŤS Martin), na 2.mieste Patrik Kňažek M3+100 a na 3.mieste Alena Husárová F2-63 (obaja Spartak Dubnica nad Váhom).

Pod výborné úspechy sa určite podpísali spoločné tréningy džudistov regiónu Sever v úpolovej telocvični Slávie ŽU Žilina pod vedením Martina Slabého. Žilinčania ďakujú za pomoc KT FitClub Kataríne Trnovcovej pri spolupráci na zvýšení kondičnej prípravy a Ľubomírovi Kmotorkovi a firme Agrona za finančnú pomoc na zabezpečenie dopravy na súťaže.