ZAŤAŽENIE PRED VRCHOLOVOU SÚŤAŽOU

1. týždeň 100 % zaťaženie

2. týždeň 80 % zaťaženia 1.týždňa

3.týždeň   20 % zaťaženia 1.týždňa pričom 4 dni dvojfázový tréning a 2 dni jednofázový tréning.

SÚŤAŽ

- Hmotnosť na súťaž kontrolovať aspoň 5 dní pred súťažou. Hlavne v detskom veku sa nesmie riešiť zníženie váhy prudkým znížením príjmu stravy a tekutín. Určite jesť ryžu, hydinu so zeleninou. Zelenina pomáha vylučovaniu. Každý deň si aspoň 2x kontrolovať hmotnosť.

- Do vzdialenejších miest cestujeme deň pred súťažou, aby bol zabezpečený kvalitný spánok,

- Dopredu naplánovať regeneráciu a využitie voľného času,

- Vo výžive sa vyhýbame nízkemu prívodu tekutín pod 1,5 l denne, nadmernej konzumácii tukov a bielkovín na úkor sacharidov a nedostatočnej konzumácii zeleniny a ovocia po stretnutí (doplnenie cukrov a vitamínov). Na súťaži a na tréningov sa môžu dostaviť silné kŕče, ktoré treba riešiť napr. magnéziom a príjmom tekutín.

Pred duelom: byť zahriaty na 38 °C rozcvičkou a udržiavať teplotu oblečením a obuvou..

Regenerácia po dueli: chôdza, uvoľňujúce cviky, chladiace obklady na problémovú časť, zabezpečiť kvalitný prívod kyslíku, automasáž (stačí hladkanie dlaňou, prstami) od miestna zranenia k srdcu. Hneď po stretnutí nikdy nesedieť !

Dostať sa na nižšiu teplotu a znova ju pred ďalším zápasom dostať na 38 °C.

Regenerácia po stretnutí aspoň 10 minút teplá (nie horúca) sprcha, automasáž končatiny, chrbtica (uterákom), studené obklady, podvodná masáž. Nesmie byť dlhšia sauna tá odoberá energiu a vodu). Doplniť tekutiny, vitamíny a minerály.

Čím sú vyššie ciele, tým náročnejší tréning, vyššia motivácia a samozrejme aj vyššie nebezpečenstvo zdravotného poškodenia.

Čím vyššia úroveň výkonnosti, tým väčšiu úlohu zohráva zdravá výživa, tým rozsiahlejší a súčasne aj špecializovanejší musí byť sortiment doplňujúcich produktov.

Dlhodobé trvanie súťaže (Ivan Plaštiak pre Korbela)

Čo sa týka zranenia na súťažiach, ktoré trvajú dlho:

Na to sa mi ťažko odpovedá, pretože je tam veľa faktorov, ktoré majú podiel na možnom zranení. Ak však zverenec vie, že finálové zápasy sú v určitý čas, tak tu je môj čriepok do celkovej mozaiky.

Ak sú dve hodiny poobede a finálové zápasy začínajú o siedmej tak pretekár môže kľudne odísť z telocvične. Nech sa ide najesť - nič ťažké, nejaké vegetariánske jedlo so zákuskom, džús. Treba si dať tiež tekuté aminokyseliny. Aspoň dve dávky.

Návrat na žinenku dve hodiny pred zápasmi - rozcvička a 2 minúty randori 80% z maxima. Zostať v teple, piť tekutiny, rest.

Pol hodiny pred výkonom (poznámka Korbel – takto sa je potrebné pripraviť aj pred prvým zápasom v súťaži, kde je najväčšia nervozita):

Rozcvička a 30-40 sekúnd vysoko intenzívne cvičenie (randori v postoji, úniky na zemi, atď.) - naozaj vysoko intenzívne!!!.

To naštartuje biochemické procesy v tele, Dôjde ku kyslíkovému deficitu - telo sa s tým vyrovná do 15-20 minút a urobí extra zásoby pre nasledujúci športový výkon. Stále treba zostať v teple. Ak je zápasník flegmatik - tesne pred výkonom agresívna masáž - jednu minútu až minútu a pol. Ak je vystresovaný 5-7 minút ukľudňovacia masáž. Treba ísť na záchod a potom byť pripravený.

Ak však nevieš kedy nastúpi, tak to je veľmi ťažké. Treba jesť malé dávky vysokosacharidového produktu, vysadiť proteiny, pitný režim (nie bublinky), každú 1/2 hodinu rozcvička 60-70% maxima netrvajúca dlhšie ako 5 minút.

Každé dve hodiny pridať energeticky nápoj do pitného režimu (ak je vystresovaný, tak každé tri hodiny).